Můj blog

Můj blog

Knížky, květinky a můj život

Oba na konci zemřou

Ahojky, dneska jsem se rozhodla představit vám knížku, která obletěla celý Instagram.

Vypráví příběh o dvou klucích, kteří před sebou mají nelehký úkol s jasným koncem.

Při čtení mě doprovázely otázky, na které mi autor během čtení odpověděl.

Hned první otázka se nabízí při pohledu na obálku – Je v názvu spoiler?

Takže… můžeme jít na to!

 

 

 

Hodnocení knížky (podle mě):

♥ ♥ ♥ ♥ Bohužel děj byl příliš pomalý na vyšší počet srdíček…

Obsah knížky:

Když Mateovi zazvoní těsně po půlnoci telefon a dozví se, že tento den bude jeho poslední, najednou neví, co dělat. Rufusovi zazvoní telefon se stejnou zprávou, právě když se pere s novým klukem své expřítelkyně. Rufus už ztratil celou svou rodinu, a tak ví, jak to s telefonáty chodí. Ale ani tak to není snazší. Kluci se neznají, ale rozsudek smrti je svede dohromady. A tak se společně vydávají na své poslední dobrodružství…

 

Moje recenze

,,Žít je ta největší vzácnost vůbec. Většina lidí jen je.” (Oscar Wilde) Tímto krásným a tak trochu pravdivým citátem začíná knížka Oba na konci zemřou.

Hodina smrti, jméno instituce, která vám sdělí, že dnes zemřete. Když máte svůj soudný den (tzn. ten poslední), buďto se snažíte ze zbývající času vytěžit co nejvíce a nebo ho prožijete se svými blízkými. Je jen na vás, jaké vzpomínky po sobě zanecháte.

Celý příběh se odehrává během jednoho jediného dne, kdy prvnímu hrdinovi nesoucí jméno Mateo zavolají se zdrcující zprávou – dnes zemře. Vůbec netuší, co dělat. Stejnou zprávu se dozví i Rufus, který se právě pere s novým klukem své expřítelkyně. Kluci se neznají, ale rozsudek smrti je svede dohromady díky aplikaci Poslední přítel. Vydávají se bok po boku na své poslední dobrodružství.

Jako velké plus musím zmínit nádhernou obálku, která příběh dokonale vystihuje. Jsou na ni hlavní hrdinové a jejich stín je ve tvaru smrtky. Zaujalo mě časté střídání pohledů Matea a Rufuse psané v ich formě. Líbil se mi kontrast hlavních hrdinů, a to jejich povah. Perfektně k sobě pasovali, i když byl každý z nich jiný.

Při prvním pohledu na paperbackový přebal vyvstaly na povrch otázky ,,Je v názvu spoiler?” a tisíce dalších. V tomhle směru byl příběh velmi propracovaný, většina jich byla zodpovězena. Styl autora mi vyhovoval, sice píše jednoduchým způsobem, ale i přesto dokáže z jednoduchých scén udělat něco naprosto kouzelného. Během čtení doslova vidíte jednotlivé scény ve svojí hlavě.

Život neexistuje bez smrti a láska bez ztráty.

Knížce bych vytkla příliš pomalý děj. Měla jsem sto chutí ji odložit a už se k ní nikdy nevrátit, ale tohle já nedělám. Jsem ráda, že jsem se jí nakonec prokousala, protože část před koncem se mi vážně líbila. Kdyby knížka byla kratší a byla by z ní novela, určitě by dostávala jenom plný počet hvězd.

Ráda bych ji doporučila všech čtenářům, kteří hledají silné čtení plné emocí a věcí k zamyšlení.

 

Cena

269,- Kč

 

Autor

Adam Silvera

 

Koupit ji můžete tady ►ZDE

 

Citáty a pasáže z knížky

  • Je to šílený, ale tím, že jsem přežil, jsem zjistil, že je lepší být naživu a přát si, abych byl mrtvý, než umírat a přát si, abych mohl žít navždy.
  • V životě by mělo být více, než jenom představování se v budoucnosti. Nemůžeme jenom snít o budoucnosti, musíme někdy zariskovat a vytvořit si ji sami.
  • Loď kotvící v přístavu je v bezpečí, ale to není důvod, proč se lodi staví. (V knize byl citován John A. Shedd)
  • Věci se obvykle musí nejdřív pokazit, aby bylo co napravovat, dnes ale potřebuju, aby to bylo naopak.
  • Za chvíli hra skončí, ale podařilo se nám vyhrát ještě dřív.
  • Možná se na zlomené srdce přece jen umírá.

 

 

Doufám, že si taky tuhle knížku přečtete 🙂Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>