Můj blog

Můj blog

Móda, krása a můj životní styl

Rozhovor s Jenny Han + soutěž

Ahojky, dneska bych vám chtěla ukázat jeden rozhovor, který jsem našla na internetu.

Jak jistě víte, tak Jenny je moje nejoblíbenější spisovatelka ♥

V tomhle článku zase o něco víc poznáme + vám ukážu jednu soutěž.

Takže… můžeme jít na to!

 

 

 

Rozhovor a soutěž mám z jednoho super blogu. Je tady – ►ZDE◄ (soutěž je právě na tom blogu)

Připravila jsem si pro vás rozhovor s jednou milou osobou… Jenny Han! Je to autorka mojí nejoblíbenější série Všem klukům, které jsem milovala. Taky napsala sérii Oko za oko a Léto. Jenny je vážně milá, mám ji moc ráda. Bez dalších řečí – tady máte ten slibovaný rozhovor ↓

 

Píšete momentálně něco nového?
Ne, zatím ne, ale začnu velmi brzy. Už mám nápad, ale ještě úplně nevím, jak to rozvinu. Zatím ale nemůžu nic prozradit, je to pořád ještě tajné. (smích)
 
Jaká byla vaše první láska?
On by vám to mohl povědět! (Ukazuje na vedle stojícího tlumočníka a směje se.) Ne, on nebyl moje první láska, ale na tuhle otázku jsem dneska odpovídala už několikrát. Moje první láska… Tehdy jsem to ještě nebrala jako materiál na psaní, ale neskončilo to dobře.
 
Napsala jste mu dopis?
Ano, napsala! Byla to přece jenom moje první láska!
 
Takže koncept Lary Jean, která píše dopisy svým láskám, vzešel z vašeho života?
Ano.
 
Kolik Lary Jean je tedy inspirováno vámi?
No, určitě ráda peču. Nerada řídím. Má sestra je mi velmi blízká. A… myslím, že i já jsem romantička.
 
Který recept od Lary Jean máte vy osobně nejradši?
V knize pekla citronový dort. Ona vůbec hodně peče… Ne, už vím, čokoládový dort s burákovým máslem. Ten dort jsem dělala, když jsem byla malá, a byla jsem na sebe vážně hrdá, že jsem to zvládla. (smích) A myslím, že na to odkazuji i v knížce. Lara Jean ten dort dělala Peterovi k narozeninám.
 
Třetí kniha o Laře Jean původně nebyla v plánu, proč jste se tedy rozhodla napsat ještě jeden díl?
Víte, snažila jsem se vymyslet, co budu psát dál, a to mi trvalo několik měsíců. Nebyla jsem s tím spokojená. Uvědomovala jsem si, že pořád přemýšlím nad těmi minulými postavami, místo abych přemýšlela nad těmi, o kterých jsem v tu dobu měla psát. Chtěla jsem se ujistit, že se dočkají správného konce. A potom jsem začala psát a nemohla jsem přestat! V tu chvíli mi došlo, že tohle je cesta, po které chci pokračovat.
 
Jste teď tedy definitivně spokojená s tím, jak příběh skončil?
První kniha začíná tím, že Margot jde na vysokou a Lara Jean hodně soudí její rozhodnutí. Proto jsem si myslela, že dává smysl, aby trilogie končila právě podobnými rozhodnutími Lary Jean.
Jaká byla vaše reakce, když jste zjistila, že vaše kniha bude zfilmovaná?
Nemohla jsem tomu uvěřit! Jestli sledujete online některé další autory, nejspíš si všimnete, že spousta z jejich knih je navržena ke zfilmování. Jenže skoro žádná z těch adaptací nakonec nevznikne. Takže vy jako autor prostě čekáte a v jednu chvíli vám dojde, že vaši knihu nikdy nikdo nezfilmuje. Protože natočit film je finanční risk, lidi radši vidí nové věci. Proto jsem neočekávala, že se to reálně stane, takže jsem byla vážně překvapená a šťastná! Nejprve to vypadalo, že se nic z toho neuskuteční – všechno šlo vážně pomalu – ale pak se to najednou stalo!
 
Jste spokojená s obsazením filmové adaptace?
Ano, jsem vážně šťastná. Peter je v knize popisován tak dokonale, že je velmi těžké najít člověka, který by takovému popisu odpovídal, ale Noah je vážně dobrý herec a dodává té postavě úplně nový rozměr. Je vážně zajímavé ho pozorovat při hraní.
 
Měla jste na střední škole nepřátele, jako protagonistky trilogie Oko za oko?
Ne, myslím, že jsem žádné nepřátele na střední neměla. Bylo tam pár lidí, které jsem neměla ráda, ale nebyli to nepřátelé.
 
Trilogii Oko za oko jste psala společně se Siobhan Vivian. Jak jste se rozhodovaly, kdo bude psát kterou část?
Chtěly jsme si všechno rozdělit rovnoměrně, protože se všechny tři hlavní hrdinky vyskytují ve všech různých scénách a my se chtěly cítit sebejistě se všemi třemi jejich úhly pohledu. Takže jsme si rozdělily všechno, psaly jsme každá od všech trochu. A pak ve druhém a třetím díle jsem já psala Lilliu a Siobhan psala Mary a Kat jsme si rozdělily.
 
Zvládly jste to opravdu dobře – není poznat, že knihy psaly dvě autorky.
Chtěly jsme, aby všechno působilo konzistentně. Takže i když Siobhan napsala Mary, já jsem jí to občas opravila, protože jsem měla pocit, že by to Mary takhle neřekla, a naopak. Pořád jsme si navzájem psaly. Většinou, když dva autoři píšou jednu knihu, jim k tomu podněty dává redaktor, ale my dvě jsme spolu stále komunikovaly, bylo to pro nás přirozené.
 
Změnila byste na svých knihách něco?
Hmm… já se nerada vracím zpět, abych četla, co jsem napsala dřív. Když jsem začínala psát svou první sérii, tedy vlastně u všech svých sérií, nevěděla jsem, jak to skončí. Bylo by fajn to vědět a moct do děje zakomponovat nějaké drobné nápovědy.
 
Napsala jste knihu, když jste byla dítě?
Ano, hodně. Jednu, když mi bylo osm, devět, pět… (smích)
 
Máte nějaké rady ohledně psaní?
Ráda nepíšu popořadě. Ráda píšu to, co se mi zrovna chce. A když píšu popořadě, vždycky se najde něco, co se mi zrovna psát nechce. Podle mě to pak čtenáři poznají, je to z té scény cítit. Takhle ale vždycky můžu psát a nepůsobí to falešně. Zkrátka píšu náhodné scény, a pak je dávám dohromady. Může to občas být dost těžké.
Když začínáte psát knihu, víte, jestli bude samostatná nebo součástí série?
Ne, myslím, že jsem to nevěděla u žádné ze svých sérií. Začala jsem psát Léto a myslela jsem, že to bude jedna kniha, ale byly to tři. Všem klukům, které jsem milovala měla taky být jedna kniha, ale pak jsem napsala další dvě. Takže ne, neplánuji to.
 
Vybíráte si skutečné lidi a dáváte je do svých knih?
Ne, myslím, že pocházejí z mé představivosti, ale jsou v nich detaily z mého reálného života. Myslím, že Lara Jean je jedna z nejrealističtějších postav, je v ní hodně ze mně.
 
Jak vás napadlo její jméno?
Pojmenovávání postav je jednou z mých nejoblíbenějších částí celého procesu psaní. Když vymyslíte to správné jméno, všechno vám v hlavě začne zapadat. Takže nad tím vždycky chvíli přemýšlím, snažím se, aby postavám co nejlépe sedělo. Třeba v Oko za oko jsem hrozně chtěla jméno Reeve, ale Siobhan ho nesnášela. Chvíli jsem ji přemlouvala, ale nakonec svolila. A když jsme vybraly jméno Renny, měla jsem pocit, že je pro ni dokonalé, ale Siobhan vždycky ráda používala jména ze skutečného života. Pro ni musí postavy působit jako skuteční lidé, a tak musí mít i skutečná jména.
 
Jak jste se Siobhan přišly na nápad napsat spolu knihu?
Chodily jsme spolu do školy, takže jsme vzájemně dlouhou sdílely své příběhy. A to bylo jen krůček od psaní společné knihy.
 
Takže jste studovala psaní?
Ano, na vysoké škole. Ale nemyslím, že musíte studovat psaní, abyste se mohla stát spisovatelkou. Ale je to hodně užitečné, protože slyšíte kritiku jiných lidí, což vám pomůže rozvíjet vaši knihu.
 
Jak jste vymyslela názvy vašich knih?
Všem klukům, které jsem milovala bylo jasné už od začátku. A ty ostatní šly už tak nějak samy, nebylo to těžké.
 
Jak moc můžete mluvit do vzhledu a obálek svých knih?
Mám vážně štěstí. U série o Laře Jean jsem mohla úzce spolupracovat s grafiky. Hodně věcí na obálkách je ve skutečnosti z mé ložnice, když jsem byla teenager. Takže ten pokoj na obálkách je částečně můj vlastní pokoj. Všechno je to o estetice.
Tvoříte taky ráda výstřižková alba a fotoalba, jako Lara Jean?
Vždycky začnu s nějakým projektem a jsem vážně nadšená, ale pak mě bolí za krkem a už se mi nechce nic stříhat, a tak toho nechám. Mám doma album, se kterým jsem začala na vysoké škole, ale nikdy jsem ho nedokončila. Měla bych se k němu vrátit. (smích)
 
Jak dlouho vám trvalo napsat knihu?
První knihu tak zhruba rok, ale na další díly jsem měla méně času, protože nakladatelství chtěla, aby vyšly už rok po tom prvním. Třetí knihu o Laře Jean jsme museli posunout, protože jsem ji nestíhala dopsat v termínu.
 
Se kterou postavou v sérii Léto se nejvíce ztotožňujete?
Se Suzannou, jednoznačně.
 
Pro postavy ve své sérii Léto jste vybrala neobvyklá jména, stejně tak v sérii Lara Jean.
Ano, vždycky nad tím přemýšlím. Snažím se uvažovat nad tím, odkud jednotlivé postavy pochází, a dávat jim odpovídající jména i popis. Mám v hlavě vzhled postavy, když o ní píšu.
 
Odráží se vztah vás a vaší sestry ve vašich knihách?
Ano, určitě. Se svou sestrou mám skvělý vztah. Převážně jde o fikci, ale pár historek je z mého života.
 
Co je nejhorší věc na psaní?
Nejspíš uzávěrky. (smích)
 
Do jaké koleje v Bradavicích patříte?
Zmijozel. I podle Pottermoru. I když v knihách nenajdete moc dobrých lidí, kteří patřili do Zmijozelu.
 
Děkuji za rozhovor, ráda jsem vás poznala.
Také děkuji, krásný zbytek Humbooku!

 

 

Doufám, že se vám rozhovor líbí 🙂Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat