Můj blog

Můj blog

Knížky, karate a můj život

Základní recept na muffiny, do kterého ještě něco přidáme

muffiny-12

Ahoj, chtěla bych vám ukázat recept, který je fakt výborný.

Sama jsem ho dělala asi už dvakrát a pokaždé jsem měla jiný počet muffinů 😀

Jednou to bylo 24 a po druhé to bylo cca 36.

(mám totiž celkem 12 ks silikonových formiček)

Ale musím říct, že jsou fakt výborné!

Takže… můžeme jít na to!

 

 

Mám zase příhodu:

Jednou jsem měla strašnou chuť na muffiny a tak jsem se podívala na internet a upekla jsem (skoro) první recept, na který jsem narazila.

No, výsledek byl opravdu… vynikající! 🙂 Mojí rodince moc chutnaly a to je pro mě velká pochvala!

 

Vždycky jsem si myslela, že mi cupcakes nepůjdou. A doteď nejsem přesvědčená, že umím ty nejlepší a nejskvostnější cupcakes na světě. Nicméně i tak jsem objevila několik kombinací, které konzervativně točím pořád dokola, protože jsou, řekněme si upřímně, prostě BOŽÍ.

A vlastně na to nepotřebujete ani žádné speciální vybavení. Skvělý krém uděláte i metličkou bez mixéru.

Zdobení obstaráte i běžně dostupnými zdobičkami a nebo krém naplatláte špachtličkou.

Tak jdeme na to?

 

Ingredience

Sypké ingredience:

  • 250 g hladké mouky
  • 50 g polohrubé mouky
  • 110 g cukru krupice
  • 2 lžičky prášku do pečení bez fosfátů
  • špetka soli
  • vanilkový cukr (nebo lžička vanilkového extraktu, ta už patří do tekutých)

Tekuté ingredience:

  • 2 středně velká vejce
  • 220 ml mléka (možná budete muset trochu dolít, každá mouka saje trochu jinak)
  • 85 g másla (rozpuštěného a zchladlého)

 

Postup

Pečou se 20–25 minut na 180 °C. Trošku níže je podrobný postup.

Jestli chcete základ použít na cupcakes (tedy ještě ho ozdobíte krémem) a nechcete typické muffiní čepice, pečte je 25 minut, ale maximálně na 160 °C. Čepice tolik nenaskočí a muffiny budou hezky nachystané na zdobení.

 

Příprava je ultra jednoduchá:

Tekuté ingredience v pokojové teplotě prošlehejte dohromady. Mixéru netřeba, stačí vidličkou. (mixér se mi tedy osvěčil lépe než vidlička)

V jiné míse si promíchejte sypké ingredience (do ní popř. nasypte nasekanou čokoládu, níže je to vysvětlené, je to růžově napsané ) a smíchejte obě směsi dohromady.

Promíchejte lžící v těsto a naplňte formičky cca do 3/4.

(Já osobně plním formičky do plna. Mají pak pěkné čepice. Nejdůležitější je ale konzistence těsta, tekutější těsto by vám mohlo příliš vyběhnout, nahoře se spojit (hlavně v teflonové formě) a ještě se přichytit na formu. Řiďte se raději instinktem a osobní zkušeností.)

! Těsto na muffiny je důležité nepřemíchat. Nesnažte se vyšlehat dokonale hladké těsto, je to opravdu kontraproduktivní.

Pokud přidávám do těsta ovoce nebo čokoládu, přidávám je nejprve do moučné směsi, aby se ovoce nebo čoko obalila moukou. Neklesne tolik ke dnu košíčku.

Peču při 180°C cca 20-25 minut. Troubu si dávám vyhřát 10-15 minut dopředu. Prostě po dobu, než stihnu nachystat těsto. Délka a teplota bohatě stačí. Jestli jsou muffiny nedopečené, stala se někde v Matrixu chyba.

P.S. Pokud pečete na 180 °C, vyskočí na „muffinu” čepice. Já peču na 180, čepice mi nevadí, dají se zdobit pohodlně i tak. ale Jestli chcete rovné plochy, pečte 25 minut maximálně na 160 °C. Naopak obří čepice vám naskočí, když budete péct max. 20 minut na 200 °C a víc.

 

(Na ovocné muffiny používám spíše teflonovou formu, kterou vymažu a vysypu a nepoužívám tolik papírové košíčky. Těsto se na ně zbytečně nalepí. S množstvím ovoce to ale stejně nepřehánějte, aby těsto nebylo příliš mokré a částečně nedopečené. Určitě by měla převažovat hmota těsta. Jestli se toho bojíte, klidně naplňte košíčky a ovocem těsto jen posypte. Je pak ale pravděpodobné, že na muffinech nevyskočí ona pověstná čepice.)

 

 

Po upečení nechte muffiny dokonale vychladnout! To je opravdu důležité, jinak se vám krém na nich rozteče.

 

muffiny-12

Doufám, že se vám recept líbil 🙂

ZdrojNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>