Můj blog

Můj blog

Knížky, karate a můj život

Hamlet

Ahojky, dneska ještě zůstaneme u klasiky.

Představím vám druhou knížku, kterou jsem od W. Shakespeara přečetla.

Sice nebyla tak dobrá jako Romeo a Julie, ale i tak se mi docela líbila.

Takže… můžeme jít na to!

 

 

 

Hodnocení knížky (podle mě):

♥ ♥ ♥ ♥ Začátek se mi moc nelíbil, ale pak už bylo lepší.

Obsah knížky:

Hamlet je slavná tragédie pojednávající o jednom dánském královském rodu. Hamletovi zemře otec, král dánský, a hned záhy si jeho ovdovělá žena (vystupující jako Královna) vezme za muže králova bratra, Claudia (vystupující zde jako Král).

Zde začíná náš příběh, a sice asi dva měsíce poté, co král zemřel. Horacio, jeden z nejvěrnějších služebníků, je přivolán stráží na cimbuří, protože viděli ducha, který vypadal úplně stejně jako bývalý král. Přizvou tedy i Hamleta, který si s otcem povídá a zjistí, že Claudius jej ve spánku zabil tím, že mu nakapal jed do ucha. Hamlet slíbí, že otcovu smrt pomstí…

Hra poukazuje, že touha po moci se nezastaví před ničím. Ušlechtilí zabíjejí, poddaní se poklonkují a čest či ctnost jsou výsadami hrdinů.

 

Moje recenze

Na tuhle knížku jsem se chystala opravdu dlouho a konečně na ní přišla řada na přelomu roku. Přečtenou jsem ji měla celkem rychle na to, že to je divadelní hra.

Má zajímavý děj, mnoho postav, ve kterých jsem se opravdu často ztrácela, dost mi při tom pomohl seznam jmen na začátku knížky.

Kniha Romeo a Julie se mi líbila hrozně moc, proto jsem doufala, že Hamlet na tom bude stejně. Bohužel se tak nestalo, bylo to na mě hrozně dlouhé. Na začátku jsem se do čtení musela nutit, ale pak se to přehouplo a docela mě to i bavilo.

Ale abych tu jen nepsala samé negativa. Překlad byl opravdu povedený, hrozně se mi líbily verše a jazyk.  Občas jsem si je předčítala nahlas. Autor zde ukazuje, že šílenství postupně postihuje všechny postavy.

Brzy půjdu na tuhle hru do divadla, abych si dokreslila obrázek o tomhle díle. Až se tak stane, tak tuhle recenzi přepíšu, protože jsem toho tady moc nenapsala.

 

Cena

200,- Kč

 

Autor

Wiliam Shakespeare

 

Koupit ji můžete tady ►ZDE

 

Citáty a pasáže z knížky

 • Žít nebo nežít – to je, oč tu běží
  zda je to ducha důstojnější snášet
  střely a šípy rozkacené sudby
  či proti moři běd se chopit zbraně
  a skoncovat je vzpourou. Zemřít – spát
  nic víc a vědět, že tím spánkem skončí
  to srdce bolení, ta sterá strast
  jež patří k tělu, to by byla meta
  žádoucí nade všechno…
 • Pochybuj, hvězda že plane,
  pochybuj, slunce že žhne,
  pochybuj o pravdě samé,
  jen o mně, o mně ne!
 • Tak se podívejte, jakou nanicovatou věc to ze mne děláte! Chcete na mě hrát, tváříte se, jako byste znal mou techniku. Chcete se mému tajemství vyrvat srdce z těla. Chce rozezvučet všechny mé rejstříky, od nejvyšší po nejhlubší. A to je hodně hudby, spousta překrásného hlasu v tomto malém nástroji. Však jej nepřimějete, aby promluvil.
 • Ale kdež! Nedbám předtuch. Ani vrabec nespadne ze střechy, aby to nebylo dílo prozřetelnosti. Bud-li to teď, nebude to napříště; nebude-li to napříště, bude to teď; nebude-li to teď, přece to jednou bude; být připraven je vše. Když přece nikdo nikdy neměl, co opouští, co na tom, opustí-li to brzy? Leč nechme toho!

 

 

Doufám, že se vám článek líbí 🙂Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>